Projekty edukacyjne dziewiątki

“Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość (...)

i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.”

Karol Wojtyła

Projekt edukacyjny „Urodziny Niepodległej” zaplanowany jest do realizacji od września do grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 im. Bohaterów Westerplatte w Koninie. Realizatorami są uczniowie klas VI pod opieką swoich nauczycieli języka polskiego i historii.

Cele projektu:

• Wprowadzenie uczniów w świat wartości.
  • Uczenie szacunku do własnej kultury i języka ojczystego.
  • Kształtowanie przywiązanie do symboli narodowych
    i dziedzictwa poprzednich pokoleń.
  • Wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej, przywiązania do historii i tradycji narodowych.
  • Poszerzenie wiedzy uczniów, ich emocjonalne zaangażowanie
    oraz kształtowanie postaw społecznych i obywatelskich.

Zaplanowane zadania edukacyjne:

• Organizacja apelu rozpoczynającego rok szkolny 2018/2019 z zaakcentowaniem treści związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
  • „Sławny Polak” – konkurs na plakat.
  • „Wielkie Kobiety Niepodległej” – prezentacja sylwetek sławnych Polek w formie plakatów.
  • Udział w warsztatach „Orzeł Biały – nasza duma” - przygotowanie prac różnymi technikami plastyczno – informatycznymi.
  • „Niepodległa. Tradycja i pamięć” - praca fotograficzna, literacka  lub multimedialna.
  • Obejrzenie filmów - „Kamienie na szaniec” i  „Polskie drogi do niepodległości”.
  • Kim jest patriota? Co to jest współczesny patriotyzm? – debata.
  • Zabawy naszych dziadków – przypomnienie zabaw, w które bawiły się poprzednie pokolenia.
  • „Miejsca ważne dla mojej rodziny – moich dziadków, rodziców, mnie”  - lapbooki.
  • Konkurs wiedzy na temat 100. rocznicy odzyskania niepodległości.