świetlica

Nasza szkoła po raz kolejny włącza się w zbiórkę darów dla rodzin polskiego pochodzenia mieszkających za wschodnią granicą – na Białorusi. W ramach akcji zbierane będą: żywność, przybory szkolne, słodycze i zabawki. Zbiórka potrwa do 28 października – dary przynosić można do świetlicy szkolnej (sala 106). Akcja jest realizowana w ramach projektu "Polska sięga dalej niż myślisz – pomóż Polakom na Wschodzie”. Dziękujemy za każdy dar serca!

Przez ostatnie kilkanaście dni w naszej szkole czuć było prawdziwie świąteczną atmosferę. I nie chodzi tu wcale o mikołajkowe prezenty, które szóstego grudnia wręczał brodaty święty w czerwonej czapce. Ten niesamowity nastrój to zasługa Szlachetnej Paczki, którą przygotowywaliśmy dla potrzebującej rodziny z regionu konińskiego. Zbieranie darów, kiermasze ozdób i słodkości, wspólne pakowanie paczek – na ten czas szkoła zamieniła się w prawdziwą fabrykę prezentów, w której mikołajem mógł zostać każdy.

Wszystko zaczęło się 18 listopada – tego dnia na stronie internetowej Szlachetnej Paczki udostępniona została baza rodzin, które w tym szczególnym przedświątecznym czasie potrzebują wsparcia. Wybraliśmy czteroosobową rodzinę z dwójką dzieci i to właśnie dla niej przygotowaliśmy paczkę. Efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich!

Ostateczne statystyki robią wrażenie – po podsumowaniu akcji okazało się, że wspólnie przygotowaliśmy dla rodziny 46 sporych paczek! Hojność społeczności szkolnej nie zna granic – w kartonach znalazło się między innymi 25 kilogramów makaronu, 30 opakowań chusteczek nawilżanych, ponad 20 litrów płynu do naczyń, kilkadziesiąt kostek mydła, puder i oliwki dla niemowląt. Pod warstwami kolorowego papieru rodzina znajdzie również odzież dziecięcą, buty dla starszego dziecka, mleko modyfikowane, pieluszki, kołdrę, poduszkę, pościel, zabawki, słodycze. W jednym z kartonów znalazł się także list do rodziny oraz wykonana przez uczniów kartka z życzeniami bożonarodzeniowymi.

Chcieliśmy, aby w paczce, którą przygotowujemy – oprócz żywności i artykułów pierwszej potrzeby – znalazło się także coś, co będzie niespodzianką dla rodziny. W szczególności zależało nam, aby taki prezent przygotować dla starszego chłopca. Z pomocą przyszło nam Centrum Edukacji i Rozrywki Mikroskala, które przekazało darmowe wejściówki do kina 6D, interaktywnego parku makiet oraz Fabryka Wrażeń, od której otrzymaliśmy bon upominkowy o wartości 100 złotych do sali zabaw. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni! Jak się okazało, przedsiębiorców z wielkim sercem jest w Koninie więcej – dziękujemy także Wypożyczalni Przyczep i Lawet Kedar, która udostępniła nam nieodpłatnie samochód dostawczy, którym mogliśmy przewieźć wszystkie paczki do magazynu centralnego. W sobotę 9 grudnia trafiły one w ręce wolontariuszy Szlachetnej Paczki, którzy przekażą dary rodzinie. Mamy nadzieję, że sprawią im radość i uczynią te święta magicznymi.

26 października w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się konkurs plastyczny organizowany w ramach Turnieju Świetlic. Naszą świetlicę reprezentowali: Nadia Woźniak z klasy 3b oraz Hubert Komorowski z klasy 1c. Uczniowie uważnie wysłuchali wiersza J. Brzechwy „Ciaptak”, a następnie – wykazując się niezwykłą wyobraźnią – wykonali do niego ilustrację. Ich prace zostały docenione przez jury – Nadia zajęła pierwsze, a Hubert drugie miejsce wśród świetlic miasta Konin. Ich sukces sprawił, że nasza świetlica w końcowej klasyfikacji uplasowała się na pierwszym miejscu z 20 punktami. Wernisaż powstałych  prac, na który będą mogli zaprosić swoich bliskich, odbędzie się 7 listopada o godzinie 17.00 w Młodzieżowym Domu Kultury. Wtedy też mali artyści dostaną dyplomy i drobne upominki. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Są w Polsce tacy ludzie, o których nigdy nie powinniśmy zapominać, którym należy się nasz szacunek. Do tego grona bez wątpienia zaliczyć można Powstańców Warszawskich – bohaterów, którzy przez 63 dni walczyli o wolną Polskę. Patriotyzm, waleczność, odwaga, gotowość poświęcenia życia dla dobra ojczyzny – to tylko kilka z wielu cech, za które współczesny człowiek może podziękować uczestnikom wydarzeń 1944 roku. Udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON” stał się dla uczniów SP9 doskonałą okazją, aby tę wdzięczność wyrazić, pisząc symboliczne listy i kartki dla powstańców. Zarówno młodsze, jak i starsze roczniki chętnie podjęły inicjatywę. Dla tych pierwszych było to często pierwsze spotkanie z tą tematyką, dlatego z zaciekawieniem wysłuchali adresowanych specjalnie do nich opowiadań, które pozwoliły na chwilę przenieść się do ogarniętej powstaniem Warszawy. Dzieci w świetlicy szkolnej wspólnie napisały listy, a młodzież z oddziałów gimnazjalnych - podczas zajęć świetlicowych i godziny wychowawczej - wykonała piękne kartki i napisała wzruszające życzenia i podziękowania. Wspólnymi siłami udało się przygotować przesyłki dla 55 powstańców! Jesteśmy dumni z naszych uczniów!