Od wielu lat w naszej szkole organizujemy Tydzień Kariery, który jest jednym z większych działań w ramach „Wewnątrz szkolnego systemu doradztwa zawodowego” w SP9.

W roku szkolnym 2022/2023 zostały zorganizowane spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, którzy opowiedzieli o swoich
pasjach, sukcesach oraz przedstawili ścieżki karier edukacyjno-zawodowych. Swoim doświadczeniem podzielili się miedzy innymi: pani Dorota Silska – dyrektor SP9, pani Żaneta Karpińska – główna księgowa w SP9, strażacy z OSP Chorzeń, policjanci z Miejskiej Komendy w Koninie. W klasie 1a gościli górnicy – pan Grzegorz Ziółkowski oraz Pan Zdzisław Boksa, a w klasie 2a prezentował swój zawód
pan fotograf. Uczniowie na zajęciach z plastyki tworzyli prace na temat: ,,Zawód moich marzeń’’, natomiast uczniowie klasy specjalnej 8hs odwiedzili sklep Inter Marche oraz sklep z rowerami Bicycool, aby zapoznać się z zawodem sprzedawcy.

Pod okiem wychowawców uczniowie klas 4-7 wykonywali plakaty, dotyczące różnych branż zawodowych. Szóstoklasiści poznali stronę www Mapy Karier, rozwiązując Filtr Preferencji. Pan Jakub Telman – nauczyciel chemii – zaprezentował eksperymenty dzieciom z klas trzecich, a na lekcjach wos-u uczniowie rozmawiali o rynku pracy oraz wypełniali ankietę skłonności zawodowych. Klasa 5b na języku polskim realizowała projekt: „Ciekawe zawody”, wybierając i prezentując informacje o: akrobatach, tancerzach, architektach, archeologach, kucharzach, cukiernikach, murarzach, pisarzach, programistach, menadżerach, astronautach, sportowcach, sędziach,  prawnikach i in. Chętni uczniowie przebierali się w dowolne stroje zawodowe, które prezentowali podczas przerw. To kilka przykładowych działań z Tygodnia Kariery i inne, które realizowane są w trakcie całego roku szkolnego. Szkołę odwiedzają również absolwenci, którzy opowiadają ósmoklasistom, jak potoczyła się ich droga edukacyjno-zawodowa po ukończeniu SP9. Działania te pełnią funkcję orientacji zawodowej na różnych poziomach nauki i wynikają z Rozporządzenia MEN w sprawie doradztwa zawodowego w szkole.